Rezerwacja

Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe
Zainteresowania:

Warto odwiedzić

Zamek Opalińskich. W odbudowanym zamku od 1995 r. mieści się muzeum. Jego najcenniejszym skarbem jest kolekcja pięciu cynowych i miedzianych sarkofagów trzech pokoleń rodziny Opalińskich, umieszczona w oryginalnej piwnicy zamkowej. Jest wśród nich sarkofag wojewody poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego (zm. 1655), poety i miłośnika sztuki, znanego jednak głównie z niesławnego poddania Wielkopolski armii szwedzkiej pod Ujściem na początku "potopu". Naprzeciwko stoi wspaniały sarkofag jego syna, kasztelana poznańskiego Jana Karola, ozdobiony- podobnie jak trumna ojca - realistycznym portretem zmarłego. Warto dodać, że córką i spadkobierczynią Jana Karola była dwukrotna królowa polska Katarzyna (zm. 1747), żona Stanisława Leszczyńskiego. W muzeum zachowało się bogate wyposażenie barokowe z pierwszej połowy XVII w., którego perłą jest umieszczony w ołtarzu głównym obraz, namalowany przez flamandzkiego malarza Artusa Wolfforta (dawniej uważany za dzieło z pracowni Rubensa). W kościele można również podziwiać wspaniałe intarsjowane stalle i pomniki grobowe Opalińskich.

Kosciół Parafialny, pobernardynski - nazywany perłą Sierakowa. Ufundowany w 1619 roku przez wojewodę poznańskiego Piotra Opalińskiego. Wnętrze zachwyca unikalnym zdobnictwem - m.in. usytuowanym w centrum ołtarza obrazem "Zdjęcie z krzyża" wykonanym przez Artusa Wolfforta oraz rzadkiej urody stalle (ławy dla duchowieństwa ustawione wzdłuż prezbiterium) - najpiękniejsze w Polsce, ukończone w 1641 roku przez brata Hilariusza z Poznania. Warto obejrzeć nagrobek Piotra Opalińskiego z białego alabastru i czarnego marmuru oraz nagrobki teściów króla Stanisława Leszczyńskiego - Jana i Zofii Opalińskich. Równie ciekawe są umiejscowione w kościele ołtarze. W podziemiach kościoła do 1991 roku spoczywały prochy rodu Opalińskich.

Góra Glazów.
Punkt widokowy na Puszczę Notecką i dolinę Warty zlokalizowany przy szosie do Kwilcza, na szczycie znajdującego sie 104 m n.p.m. wzgórza morenowego. Jego centralny punkt zajmuje głaz granitowy o obwodzie ok. 9 metrów i wadze 25 ton. Obok leży kilka mniejszych głazów narzutowych.

Punkt widokowy Sośnia - Głaz - olbrzym utworzony jest z granitu rapakiwi i z powodu swojej kruchości nazywany jest „gnijącym kamieniem”. W pobliżu ułożone są również mniejsze głazy. Ze szczytu wzgórza turyści mogą przyjrzeć się malowniczej panoramie terenów Puszczy Noteckiej i doliny Warty.


Punkt widokowy Kamionna - Turyści, którzy zechcą zwiedzić gotycki kościół parafialny w Kamionnie, z pewnością przystaną przy otaczającym dziedziniec kościelny murze oporowym. Stąd rozpościera się piękny widok na Dolinę Kamionki, do której od kościoła prowadza malownicze schody.

Punkt widokowy Łężeczki – Z punktu widokowego roztacza się widok na Jezioro Chrzypskie i otaczające je wzgórza. Szczególną uwagę turystów zwraca znajdujący się tutaj kamienny pomnik w kształcie grzyba. Ciekawostką jest, że postawiono go dla uczczenia 10 rocznicy utworzenia Sierakowskiego Parku Krajobrazowego w pierwszych minutach 2001 roku - dzięki temu jest to pierwszy na świecie pomnik odsłonięty w III tysiącleciu.

Wieża widokowa w Puszczy Noteckiej - dostrzegalnia pożarowa z platformą widokową, zlokalizowana w Leśnictwie Lichwin, w kierunku na Pławiska. Z wieży o wysokości 32 m rozpościera się wspaniały widok na lasy Puszczy Noteckiej.

Jary koło Chalina - Ścieżka dydaktyczna w okolicach Centrum Edukacji Przyrodniczej. Trasa spacerowo - edukacyjna wśród najdzikszych i najbardziej urokliwych ząkatków Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.

Dwór w Chalinie - XIX wieczny wyremontowany dworek użytkowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego jako Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Punkt wyjścia do Jarów koło Chalina. Wewnątrz ciekawa ekspozycja Sierakowskiego Parku Krajobrazowego

Centrum wypoczynku - Kompleks ośrodków wypoczynkowych i szkoleniowych między Jeziorami Lutomskim a Jaroszewskim: kąpieliska, kampingi, domki letniskowe, wypożyczalnie, obiekty sportowe i rekreacyjne, restauracje, bary, sklepy; miejsce zawodów sportowych, spacerów.

Integracyjny Leśny Ogród Edukacyjny w Bucharzewie - prawie dwuhektarowy „plac zabaw", na którym znajdują się ścieżki tematyczne. Leśny ogród jest pierwszym w Polsce obiektem tego typu przystosowanym dla osób niewidomych. Ogród powstał przy Nadleśnictwie Sieraków.

Rezerwat Przyrody Czaple Wyspy - Na wyspach jeziora zlokalizowany jest Rezerwat Przyrody Czaple Wyspy, chroniący rzadkie gatunki ptaków, np. kani czarnej czy sokoła wędrownego.

Pałac Rozbitek - zbudowany w latach 1856-58 dla Georga von Reiche. Budynek neogotycki piętrowy, na rzucie wydłużonego prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem. Wysokie boczne fasady. Oflankowany dwoma czterokondygnacyjnymi wieżami o bardzo wysokich, szpiczastych hełmach, ze sterczynami w narożach. W fasadzie frontowej neogotycki, zamknięty łukiem Tudorów portal, wykonany z profilowanej cegły. W elewacji północnej umieszczono drugie wejście do budynku, zamknięte łukiem Tudora, w ozdobnym obramieniem, prowadzące do bocznego hallu z główną klatką schodową. Od strony wschodniej obszerny taras o podwójnym biegu schodów. Detale dekoracji architektonicznej: fryzy, gzymsy, obramienia drzwi wykonane w starannie modelowanej cegle. Pałac w rękach prywatnych, w trakcie renowacji. W 2004 r. Jan A.P. Kaczmarek, z inspiracji i we współpracy z amerykańskim Sundance Institute Roberta Redforda, założył Instytut Rozbitek. Miejsce roboczych spotkań artystów filmu, muzyki i teatru.